Zajęcia czytelnicze w przedszkolu ze świętami Bożego Narodzenia w tle.

Okres przedświąteczny to w każdym przedszkolu czas intensywnych przygotowań do świąt. Zwyczaje świąteczne stanowią w życiu dziecka ważny element dydaktyczny i wychowawczy. Dziecko intuicyjnie wyczuwa i poznaje, co dla najbliższych jest istotną wartością. Zachowanie dorosłych, różnego rodzaju czynności ujawniające sposób świętowania, pozostawiają głęboki ślad  w kształtującym się od najmłodszych lat życiu dziecka. Nawet małemu dziecku warto pomóc w głębszym przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia, uwzględniając oczywiście wiek i możliwości poznawcze dziecka.

Szczególną rolę w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych u dzieci odgrywa również przedszkole. Przedszkolak uświadamia sobie fakt, że obrazki przedstawiają jakąś treść, że można z nich coś wyczytać, że obcowanie z książką daje wiele pozytywnych doznań. Rozwój zainteresowań czytelniczych uwarunkowany jest dojrzewaniem całej osobowości. Aby dojść do etapu samodzielnego, wnikliwego i krytycznego czytania, dziecko musi przejść przez określone etapy rozwoju czytelniczego, a mianowicie: oglądanie ilustracji, słuchanie wierszy, opowiadań, baśni, własne opowiadania. Rozbudzając zainteresowanie dzieci literaturą, zarówno nauczyciel jak i rodzic musi wykorzystać wszystkie możliwe sposoby, bogactwo różnorodnych form i metod pracy z książką.

Dlatego też, aby dziecko mogło zainteresować się książką trzeba mu stwarzać okazje do kontaktów z nią. Powstał pomysł na zorganizowanie wspólnych zajęć: nauczyciel, dziecko, rodzic.

Nauczyciel bibliotekarz we współpracy z wychowawczyniami poszczególnych grup oraz wicedyrektor przygotował zajęcia czytelnicze dla każdej grupy przedszkolnej. Zaproszeni też zostali rodzice.

Już trzyletnie dziecko chętnie słucha opowiadania nauczycielki, w tej grupie pani bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie o malutkim osiołku. Tematem w 3 – 4 latkach był dobór zwierzątek do szopki. Wychowawczyni p. Anna Puławska wraz z dziećmi przygotowała  szopkę bożonarodzeniową.

U p. Haliny Jastrzębskiej dzieci 5 – 6 letnich tematem była choinka dawniej i dziś. Pani wicedyrektor Renata Bartnicka – Ogorzałek przeczytała opowiadanie o choince ubieranej współcześnie a p. Bożena Białek n-l bibliotekarz o choince naszych babć i dziadziów, gdzie wszystko należało przygotować samemu.

W grupie p. Bożeny Romańskiej  dzieci 6-letnich skupiono się na ozdobach choinkowych wykonanych w czasie zajęć. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania czytanego przez rodziców, a następnie wspólnie tworzyły bombki na choinkę. Poprzez te zajęcia dzieci skupiały się na słuchaniu, rozwijaniu sprawności manualnej oraz rozwijały zdolności do skupienia uwagi.

Bardzo ważnym elementem jest ubieranie przedszkolnej choinki. Maluchy wspólnie z nauczycielką dekorowały drzewko - zazwyczaj z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej ozdób. Tak było w tym przypadku przez kolejne dni dzieci wspólnie ze swoją panią ubierały choinkę  w sali, a ona codziennie stawała  się coraz piękniejsza.

Naszą rolą jest rozwijanie „głodu czytelniczego" wśród wychowanków. Dlatego też bardzo ważny jest wybór przez nauczyciela form pracy rozwijających zainteresowania czytelnicze dzieci. Przy zajęciach czytelniczych przeprowadzonych w przedszkolu było nie tylko czytanie ale i różnorodne  zabawy: opowieść ruchowa, wyprawa po choinkę, rozwiązywanie zagadek i śpiewanie kolęd. Na zakończenie każda grupa otrzymała książeczki do swojej biblioteczki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały książeczki według swojego upodobania a były to książki zarówno dla dziewczynek jak i chłopców.

Serdecznie dziękujemy za współpracę paniom wychowawczyniom, rodzicom obecnym w spotkaniu, jak również dzieciom, które sprawiły nam wiele radości.

opracowały:

Bożena Białek (n-l bibliotekarz)

Anna Puławska (n-l przedszkola)