Święty Stanisław Kostka patron młodych na dzisiejsze czasy

Rok 2018 to wyjątkowo piękny i można powiedzieć historyczny czas, zbiegający się z 100 rocznicą odzyskania Niepodległości, jak również Rokiem Świętego Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Zapisano, że św. Stanisław uczył się, „aby podobać się Bogu i ludziom […], a w przyszłości ojczyźnie i sobie samemu przynieść korzyść”. Mówił, że „nauka jest wstępem do świadomego podejmowania służby Kościołowi i społeczeństwu”. Mimo, iż spotykał się z brakiem zrozumienia, w środowisku kolegów, nie wstydził się modlitwy, powtarzał, że „trzeba więcej podobać się Bogu, niż bratu”. Za swoją życiową dewizę obrał wyznanie: „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć”. Nie było w tych słowach ani pychy, ani pogardy, ale świadomość godności człowieka i tęsknota za tym, co święte i doskonałe. Niech przeżywany zatem w tym duchu Rok Świętego Stanisława Kostki stanie się czasem, w którym będziemy od siebie więcej wymagać. Może to być zerwanie z lenistwem, modlitwa za rodziców, rodzeństwo, nauczyciela lub księdza, adopcja dziecka poczętego albo post w konkretnej intencji.

Zwieńczeniem obchodów roku  św. Stanisława był apel przedstawiający scenki z życia młodego Stasia jego rodziców i brata Pawła.

W rolę aktorów wcielili się uczniowie klas ósmych

św. Stanisław – Paweł Kufel,

tata – Sebastian Kopciewicz,

mama - Julia Walczuk,

brat – Kacper Polski,

nauczyciel – Filip Łupina,

opiekun – Damian Sowa,

lekarz – Szymon Fidzina,

św. Barbara – Natalia Podkościelna,

anioł – Marcin Harasim,

Matka Boża – Amelia Biziorek,

bracia zakonni – Krystian Gałka, Damian Gałka,

narrator - Paulina Omiotek.

Całość przygotowały katechetki Bożena Białek i Dorota Skiba, oprawa muzyczna chór szkolny -opiekun pan Andrzej Snopek.