Archeologiczne ślady historii - Sąsiadka

W czwartek 20 września 2018r. z wizytą do dawnego „Sutiejska” przybyli uczniowie naszej szkoły. Dwie klasy IV-te i klasa VI –a  .Uczniom towarzyszyli nauczyciele:

P. Mariola Buryta, p. Anna Biziorek oraz p. Bożena Białek. Wyjazd na gród w Sąsiadce został zorganizowany w ramach projektu Ministerstwa Edukacji pt. „Na 100 Niepodległa”.

Celem wycieczki było uczestnictwo w żywej lekcji historii, w miejscu, gdzie tysiąc lat wcześniej znajdował się warowny gród, o olbrzymim znaczeniu militarnym, leżący w pasie pogranicza pomiędzy Polską Piastów a ówczesną Rusią, na terytorium tzw. Grodów Czerwieńskich.

Młodzi badacze historii mieli okazję posłuchać opowieści o dziejach Sutiejska, jego lokalizacji, znaczeniu, mieszkańcach i ich zajęciach, a także uwarunkowaniach, które najpierw zadecydowały o potędze grodu, a później o jego upadku.